Graduates

Matthew Larson

NZC in Printing - Digital Processes

Hosted By: McDowall Print Ltd
Commenced Apprenticeship: April 16, 2018
Finished Apprenticeship: April 8, 2022

Byoungsoo Kim

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 18, 2018
Finished Apprenticeship: October 18, 2021

David Meades

Carpentry

Hosted By: Hamilton Brothers Building
Commenced Apprenticeship: May 7, 2018
Finished Apprenticeship: July 5, 2021

Monikue Raggett

Engineering - Maintenance

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: October 16, 2017
Finished Apprenticeship: April 21, 2021

Josh Harwood

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: September 4, 2017
Finished Apprenticeship: March 7, 2021

Craig Minehan

Electrical Engineering

Hosted By: Warm & Cool Heating Systems
Commenced Apprenticeship: June 20, 2016
Finished Apprenticeship: February 7, 2021

Daniel Gillett

Automotive - Heavy Engineering

Hosted By: Porter Mechanical ltd
Commenced Apprenticeship: December 5, 2016
Finished Apprenticeship: February 7, 2021

Chloe Branks

General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 4, 2017
Finished Apprenticeship: December 18, 2020

Michael Young

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Metal Works Otago
Commenced Apprenticeship: January 9, 2017
Finished Apprenticeship: December 15, 2020

Joshua Christie

Engineering - Maintenance

Hosted By: GEM
Commenced Apprenticeship: September 2, 2016
Finished Apprenticeship: December 15, 2020

Stephen Gilfedder

Engineering - Heating & Ventilation

Hosted By: University of Otago
Commenced Apprenticeship: March 14, 2016
Finished Apprenticeship: December 15, 2020

Austyn Templeton

Electrical

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: May 2, 2016
Finished Apprenticeship: October 9, 2020

Vighnesh Singh

General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 30, 2017
Finished Apprenticeship: July 13, 2020

Ari Hansard

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Ullrich Aluminium
Commenced Apprenticeship: September 13, 2017
Finished Apprenticeship: May 21, 2020

Khan Shearer

General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: April 9, 2018
Finished Apprenticeship: May 15, 2020

Shaun Seque

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: University of Otago
Commenced Apprenticeship: January 16, 2017
Finished Apprenticeship: April 5, 2020

Callum Milne

Drainlaying

Hosted By: Bond Contracts Ltd
Commenced Apprenticeship: March 19, 2018
Finished Apprenticeship: March 20, 2020

Campbell Tipu

Floor and Wall Tiling

Hosted By: The Tile Centre
Commenced Apprenticeship: July 7, 2016
Finished Apprenticeship: September 1, 2019

Dewald Joubert

Electrical Engineering

Hosted By: Burns and Rabbitt Electrical
Commenced Apprenticeship: August 27, 2018
Finished Apprenticeship: August 30, 2019

Michael Grobler

Automotive Engineering - Heavy

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 16, 2017
Finished Apprenticeship: June 25, 2019

Lachlan O’Driscoll

Electrical Engineering

Hosted By: NZ Aluminium Smelter
Commenced Apprenticeship: February 16, 2016
Finished Apprenticeship: April 1, 2019

Daniel Holland

Engineering

Hosted By: Brian Mahon Engineering
Commenced Apprenticeship: May 24, 2014
Finished Apprenticeship: November 30, 2018

David Te Rangi

Electrical Engineering

Hosted By: NZ Aluminum Smelter
Commenced Apprenticeship: June 2, 2015
Finished Apprenticeship: November 27, 2018

Blair Illing

General Engineering

Hosted By: Off Road Engineering
Commenced Apprenticeship: September 1, 2014
Finished Apprenticeship: September 21, 2018

Melissa McBeath

Engineering

Hosted By: Lion Nathan
Commenced Apprenticeship: July 30, 2015
Finished Apprenticeship: September 12, 2018

Bryn Wyering

Electrical Engineering

Hosted By: Telepower Ltd
Commenced Apprenticeship: April 11, 2016
Finished Apprenticeship: August 31, 2018

Hamish Norton

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: March 13, 2017
Finished Apprenticeship: August 3, 2018

Chris McLean

Carpentry

Hosted By: Just Build It Ltd
Commenced Apprenticeship: June 1, 2015
Finished Apprenticeship: June 1, 2018

Bethany Dick

Printing - Digital Processess

Hosted By: McDowall Print Ltd
Commenced Apprenticeship: November 14, 2014
Finished Apprenticeship: April 18, 2018

James McDouall

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Ullrich Aluminum
Commenced Apprenticeship: January 13, 2015
Finished Apprenticeship: January 13, 2018

Matthew Barnett

Automotive Engineering - Heavy

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 6, 2014
Finished Apprenticeship: December 29, 2017

Jaydyn Watson

General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: September 22, 2014
Finished Apprenticeship: October 6, 2017

Sam Griffiths

General Engineering

Hosted By: Action Engineering
Commenced Apprenticeship: January 13, 2014
Finished Apprenticeship: October 2, 2017

Mark McKenzie

Engineering

Hosted By: Off Road Engineering
Commenced Apprenticeship: July 22, 2013
Finished Apprenticeship: July 21, 2017

Philip McDowall

Printing

Hosted By: McDowall Print Ltd
Commenced Apprenticeship: June 18, 2015
Finished Apprenticeship: July 21, 2017

James Mason

General Engineering

Hosted By: McMaster Engineering, D T King Transport, Bullied Engineering 2006 Ltd
Commenced Apprenticeship: July 7, 2014
Finished Apprenticeship: June 15, 2017

Logan Stewart

Automotive Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 16, 2014
Finished Apprenticeship: June 8, 2017

Ryan Udy

General Engineering

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: February 17, 2014
Finished Apprenticeship: February 26, 2017

Matthew Pocklington

Fitting and Machining

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: February 3, 2014
Finished Apprenticeship: January 13, 2017

Brendon McLean

General Engineering

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: November 11, 2013
Finished Apprenticeship: December 30, 2016

Liam Kingma

General Engineering

Hosted By: King Engineering
Commenced Apprenticeship: January 14, 2013
Finished Apprenticeship: August 19, 2016

Joshua Heathcote

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: D N Brown Engineering
Commenced Apprenticeship: November 12, 2013
Finished Apprenticeship: June 3, 2016

Brayden Wilson

NCME Engineering Heavy Fabrication

Hosted By: Edwards Engineering
Commenced Apprenticeship: February 18, 2013
Finished Apprenticeship: May 13, 2016

Kerry Ledington

Floor and Wall Tiling

Hosted By: Tile Centre
Commenced Apprenticeship: August 31, 2015
Finished Apprenticeship: May 8, 2016

Joshua Burdett

General Engineering

Hosted By: Delta
Commenced Apprenticeship: March 20, 2012
Finished Apprenticeship: February 29, 2016

David Boyd

Carpentry

Hosted By: Just Build It
Commenced Apprenticeship: June 27, 2011
Finished Apprenticeship: December 16, 2015

Phillip Hellier

Automotive Engineering

Hosted By: Gore Tractors
Commenced Apprenticeship: November 7, 2011
Finished Apprenticeship: December 16, 2015

Adam Le Gray

Welding Level 3

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: March 17, 2014
Finished Apprenticeship: December 15, 2015

Reagan Dodd

General Engineering

Hosted By: Graham Engineering
Commenced Apprenticeship: January 16, 2012
Finished Apprenticeship: October 9, 2015

Sean Goffin

Light Fabrication

Hosted By: GEM (2004) Ltd
Commenced Apprenticeship: July 9, 2012
Finished Apprenticeship: October 2, 2015

Reihana Te Whana

General Engineering

Hosted By: Doug's Engineering
Commenced Apprenticeship: April 15, 2013
Finished Apprenticeship: September 30, 2015

Tom Sargeant

Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 9, 2012
Finished Apprenticeship: August 5, 2015

Bram Fodie

Engineering-Steel Construction

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: January 16, 2012
Finished Apprenticeship: March 13, 2015

Hamish Rose

General Engineering

Hosted By: McMaster Engineering
Commenced Apprenticeship: December 5, 2011
Finished Apprenticeship: March 9, 2015

Jacob van Alphen

General Engineering

Hosted By: Diary & Pumps (Gore)
Commenced Apprenticeship: January 23, 2012
Finished Apprenticeship: March 9, 2015

Jayden Sinclair

Electrical Engineering

Hosted By: Progressive Engineering
Commenced Apprenticeship: March 4, 2013
Finished Apprenticeship: February 13, 2015

Bryce Deal

Engineering

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: December 5, 2011
Finished Apprenticeship: November 27, 2014

Marc Allen

Plumbing

Hosted By: Te Anau Plumbing
Commenced Apprenticeship: March 28, 2011
Finished Apprenticeship: November 21, 2014

Lucas Murch

Engineering-Steel Construction

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: January 16, 2012
Finished Apprenticeship: October 22, 2014

Dylan Stewart

General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 9, 2012
Finished Apprenticeship: September 5, 2014

Eli Hodge

General Engineering

Hosted By: Alliance Group Ltd Mataura Plant
Commenced Apprenticeship: August 2, 2010
Finished Apprenticeship: December 13, 2013

Hamish Jones

Mechanical Engineering - Steel Construction

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: November 27, 2009
Finished Apprenticeship: August 30, 2013

Jordan Lott

Printing: Sheet-fed & Reel-fed

Hosted By: McDowall Print
Commenced Apprenticeship: August 4, 2008
Finished Apprenticeship: June 21, 2013

Matthew Burgess

NCME General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: August 25, 2009
Finished Apprenticeship: May 10, 2013

Doug Neumann

NCME General Engineering

Hosted By: GEM (2004) Ltd
Commenced Apprenticeship: July 19, 2010
Finished Apprenticeship: May 10, 2013

Joel Parry

Painting

Hosted By: Decor Solutions Ltd
Commenced Apprenticeship: February 23, 2009
Finished Apprenticeship: January 18, 2013

Peter Young

NCME - General Engineering

Hosted By: NZAS & Jesco Hydraulics
Commenced Apprenticeship: December 14, 2009
Finished Apprenticeship: December 21, 2012

Luke Watson

Engineering - Heating & Ventilation

Hosted By: University of Otago
Commenced Apprenticeship: October 6, 2010
Finished Apprenticeship: December 19, 2012

John Hastie

Engineering Light Fabrication

Hosted By: Scott Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: June 29, 2009
Finished Apprenticeship: November 23, 2012

Lyndon Hewton

Automotive Electrical

Hosted By: Lyons Auto Electrical
Commenced Apprenticeship: July 3, 2007
Finished Apprenticeship: November 16, 2012

Matt McKenzie

NCME - General Engineering

Hosted By: Geo. W Wilson & Sons Ltd
Commenced Apprenticeship: February 9, 2009
Finished Apprenticeship: August 31, 2012

Brad McSoriley

NCME - General Engineering

Hosted By: Alliance Group Mataura & Barnfather Engineering
Commenced Apprenticeship: July 6, 2009
Finished Apprenticeship: August 31, 2012

David Lee

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 20, 2010
Finished Apprenticeship: August 17, 2012

Brad Lindsay

NCME - General Engineering

Hosted By: Alliance Group Lorneville & Sheet Metalcraft Ltd
Commenced Apprenticeship: July 27, 2009
Finished Apprenticeship: July 26, 2012

Troy Sinclair

Electrical Engineering

Hosted By: Munro Electrical
Commenced Apprenticeship: August 4, 2008
Finished Apprenticeship: June 29, 2012

Jadon Pike

NCME - General Engineering

Hosted By: Grace Engineering
Commenced Apprenticeship: June 29, 2009
Finished Apprenticeship: June 15, 2012

Daniel O’Sullivan

Electrical Engineering

Hosted By: Munro Electrical
Commenced Apprenticeship: October 20, 2008
Finished Apprenticeship: May 18, 2012

Abe Lewis

NCME - General Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 15, 2008
Finished Apprenticeship: April 27, 2012

Spencer Marshall

NCME - General Engineering

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: January 26, 2009
Finished Apprenticeship: January 27, 2012

Dale McMinn

NCME - General Engineering

Hosted By: Dyno
Commenced Apprenticeship: March 30, 2007
Finished Apprenticeship: December 30, 2011

Sam Hughes

NCME - General Engineering

Hosted By: McMaster Engineering
Commenced Apprenticeship: June 3, 2008
Finished Apprenticeship: December 9, 2011

Shane Hammond

Carpentry

Hosted By: H R Building Ltd
Commenced Apprenticeship: April 16, 2007
Finished Apprenticeship: December 2, 2011

Ben Ballantyne

Sports Turf

Hosted By: Green Acres Golf Club
Commenced Apprenticeship: August 25, 2008
Finished Apprenticeship: December 2, 2011

Shae Wyering

Electrical Engineering

Hosted By: Telepower
Commenced Apprenticeship: February 4, 2008
Finished Apprenticeship: November 11, 2011

Josh Jones

Automotive Heavy Engineering

Hosted By: Thompsons Machinery
Commenced Apprenticeship: July 23, 2007
Finished Apprenticeship: September 9, 2011

Aaron Rule

NCME - General Engineering

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: July 7, 2008
Finished Apprenticeship: September 9, 2011

Campbell McKenzie

NCME - Maintenance Engineering

Hosted By: Alliance Group Mataura & Dongwha Patinna NZ Ltd
Commenced Apprenticeship: December 3, 2007
Finished Apprenticeship: August 19, 2011

Jade Latta

NCME - General Engineering

Hosted By: Scott Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: December 3, 2007
Finished Apprenticeship: August 19, 2011

Urbain Lawrence

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 7, 2008
Finished Apprenticeship: June 7, 2011

Matt Hodges

Engineering - Light and Heavy Fabrication

Hosted By: Bulleid Engineering
Commenced Apprenticeship: March 5, 2008
Finished Apprenticeship: May 27, 2011

Brenley Marshall

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: November 12, 2007
Finished Apprenticeship: April 15, 2011

Shane Sexton

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: October 8, 2007
Finished Apprenticeship: March 4, 2011

Jonathan Howe

Carpentry

Hosted By: H R Building
Commenced Apprenticeship: March 2, 2009
Finished Apprenticeship: February 25, 2011

Allan Paterson

NCME - General Engineering

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: March 3, 2008
Finished Apprenticeship: February 25, 2011

Ryan Strang

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Wilson Bros
Commenced Apprenticeship: January 21, 2008
Finished Apprenticeship: February 25, 2011

Tane Henderson

NCME - General Engineering

Hosted By: Dairy & Pumps Gore Ltd
Commenced Apprenticeship: July 30, 2007
Finished Apprenticeship: January 21, 2011

Ben Erskine

Electronics

Hosted By: Southland Electronics
Commenced Apprenticeship: November 20, 2006
Finished Apprenticeship: January 21, 2011

Nathan Lovett

NCME - Fitting & Machining

Hosted By: MPE Ltd
Commenced Apprenticeship: November 19, 2007
Finished Apprenticeship: January 14, 2011

Brendon Frew

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: J K Stevenson
Commenced Apprenticeship: January 14, 2008
Finished Apprenticeship: January 14, 2011

Ashley McHugh

Carpentry

Hosted By: Paul Beadel Builder Ltd
Commenced Apprenticeship: July 24, 2006
Finished Apprenticeship: January 7, 2011

Chris Easson

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 22, 2007
Finished Apprenticeship: December 24, 2010

Tim Eade

Plumbing

Hosted By: Alliance Group Ltd - Lorneville
Commenced Apprenticeship: November 19, 2007
Finished Apprenticeship: December 24, 2010

Mike Dawson

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Malcolm Officer Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 21, 2008
Finished Apprenticeship: December 24, 2010

Travis Tecofsky

Carpentry

Hosted By: Nigel Carran Builder
Commenced Apprenticeship: March 5, 2007
Finished Apprenticeship: December 24, 2010

Simon Smith

NCME - Maintenance Strand

Hosted By: Eastern Dairy Solutions
Commenced Apprenticeship: April 7, 2008
Finished Apprenticeship: December 23, 2010

John Love

Electrical Engineering

Hosted By: Abel Electrical
Commenced Apprenticeship: January 12, 2009
Finished Apprenticeship: December 10, 2010

Daniel Faulks

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Gore Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: June 11, 2007
Finished Apprenticeship: December 10, 2010

Kale Thompson

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: J K Stevenson
Commenced Apprenticeship: December 3, 2007
Finished Apprenticeship: November 26, 2010

Grant Findlay

Carpentry

Hosted By: Hansen Building Services Ltd
Commenced Apprenticeship: July 16, 2007
Finished Apprenticeship: November 19, 2010

Benji Perry

NCME - Maintenance Strand

Hosted By: Kelso Kontracting
Commenced Apprenticeship: April 7, 2008
Finished Apprenticeship: November 17, 2010

Daniel Moore

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Quality Sheetmetal (2004) Ltd
Commenced Apprenticeship: February 11, 2008
Finished Apprenticeship: November 12, 2010

Adam King

NCME - General Engineering

Hosted By: King Engineering
Commenced Apprenticeship: February 11, 2008
Finished Apprenticeship: November 5, 2010

Brent Winsloe

Automotive Engineering

Hosted By: Russell Keeler Auto
Commenced Apprenticeship: November 27, 2006
Finished Apprenticeship: October 29, 2010

Bruce Pirie

NCME - General Engineering

Hosted By: GEM
Commenced Apprenticeship: February 4, 2008
Finished Apprenticeship: September 24, 2010

Brent Fowler

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: December 3, 2007
Finished Apprenticeship: July 16, 2010

Travis McPherson

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Southland Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 16, 2006
Finished Apprenticeship: July 9, 2010

Brad Hamilton

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: August 29, 2005
Finished Apprenticeship: July 2, 2010

Jay Barnsdale

Carpentry

Hosted By: Barry Stewart Builders
Commenced Apprenticeship: January 29, 2007
Finished Apprenticeship: July 2, 2010

Michael Kitto

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: J K Stevenson
Commenced Apprenticeship: February 26, 2007
Finished Apprenticeship: May 21, 2010

Ryan Williams

Automotive Heavy - Plant & Equipment and Road Transport

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 4, 2006
Finished Apprenticeship: April 30, 2010

Jeremy White

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 4, 2006
Finished Apprenticeship: April 23, 2010

Brad Whyte

NCME - General Engineering

Hosted By: Dougs Engineering
Commenced Apprenticeship: November 20, 2006
Finished Apprenticeship: April 23, 2010

Simon Highsted

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Graham Engineering
Commenced Apprenticeship: September 4, 2006
Finished Apprenticeship: April 23, 2010

Nigel Andersen

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: GEM
Commenced Apprenticeship: April 10, 2007
Finished Apprenticeship: April 9, 2010

Reece O’Connor

NCME - Maintenance Strand

Hosted By: Alliance Group Ltd - Mataura
Commenced Apprenticeship: February 12, 2007
Finished Apprenticeship: March 12, 2010

Kyle McDonald

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2005
Finished Apprenticeship: February 28, 2010

Ben Stephen

Engineering Light and Heavy Fabrication

Hosted By: Graham Engineering
Commenced Apprenticeship: January 15, 2007
Finished Apprenticeship: February 12, 2010

Anton Brunold

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2005
Finished Apprenticeship: January 29, 2010

Travis Allen

Automotive - Light

Hosted By: Russell Keeler Auto
Commenced Apprenticeship: November 27, 2006
Finished Apprenticeship: January 15, 2010

Daniel Turner

Printing - Sheet Fed

Hosted By: McDowall Print
Commenced Apprenticeship: February 7, 2006
Finished Apprenticeship: December 25, 2009

James Harvey

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: March 26, 2007
Finished Apprenticeship: December 25, 2009

Daniel Webber

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: March 26, 2007
Finished Apprenticeship: December 25, 2009

Kurt MacBeth

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: December 11, 2006
Finished Apprenticeship: December 25, 2009

Brent Gallagher

Carpentry

Hosted By: H & L Building Services Ltd
Commenced Apprenticeship: February 19, 2007
Finished Apprenticeship: December 25, 2009

Daniel McDonald

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Progressive Engineering
Commenced Apprenticeship: November 27, 2006
Finished Apprenticeship: December 18, 2009

Andrew Morton

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Alliance Lorneville
Commenced Apprenticeship: March 6, 2006
Finished Apprenticeship: December 6, 2009

Daniel Moylan

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: June 19, 2006
Finished Apprenticeship: November 27, 2009

Brett Van Geuns

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: February 1, 2006
Finished Apprenticeship: November 20, 2009

Brendan Perkins

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 8, 2007
Finished Apprenticeship: October 23, 2009

Brandon Spear

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Off Road Engineering Services Ltd
Commenced Apprenticeship: August 7, 2006
Finished Apprenticeship: October 16, 2009

Corey McKay

Engineering Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Ballance Agri Nutrients
Commenced Apprenticeship: November 13, 2006
Finished Apprenticeship: September 25, 2009

Michael Percival

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: May 16, 2005
Finished Apprenticeship: September 18, 2009

Aston Mason

Electrical Engineering

Hosted By: Alliance Group Ltd - Lorneville
Commenced Apprenticeship: July 4, 2005
Finished Apprenticeship: September 11, 2009

Rewi Hagen

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: February 7, 2006
Finished Apprenticeship: August 7, 2009

Nathan Smith

Automotive - Light

Hosted By: Agnew Bros
Commenced Apprenticeship: January 29, 2007
Finished Apprenticeship: July 10, 2009

Anthony Cuthers

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 16, 2006
Finished Apprenticeship: July 10, 2009

Nathan Thwaites

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: July 3, 2006
Finished Apprenticeship: June 19, 2009

Adam Muir

Drainlaying

Hosted By: BCL
Commenced Apprenticeship: February 12, 2007
Finished Apprenticeship: June 5, 2009

Simon McGowan

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Dongwha
Commenced Apprenticeship: March 13, 2006
Finished Apprenticeship: June 5, 2009

Ben Irvine

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Wilson Bros
Commenced Apprenticeship: January 8, 2007
Finished Apprenticeship: May 22, 2009

Tony Chapman

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: July 3, 2006
Finished Apprenticeship: May 22, 2009

Daniel McCullen

Carpentry

Hosted By: Donaldson Construction
Commenced Apprenticeship: March 30, 2005
Finished Apprenticeship: April 17, 2009

Arthur Kennar

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 19, 2006
Finished Apprenticeship: April 10, 2009

Sam Flannery

Automotive - Heavy Plant & Equipment plus Road Transport

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2005
Finished Apprenticeship: April 3, 2009

Michael Corcoran

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2006
Finished Apprenticeship: March 30, 2009

Brad Edwards

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: September 19, 2005
Finished Apprenticeship: February 5, 2009

Keith Davies

Electronics & Electrical Servicing

Hosted By: Southland Electronics
Commenced Apprenticeship: November 1, 2004
Finished Apprenticeship: January 23, 2009

Nick Tobin

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: July 26, 2004
Finished Apprenticeship: January 2, 2009

Malcolm Spence

Carpentry

Hosted By: Lyndon Moffitt Building
Commenced Apprenticeship: May 28, 2007
Finished Apprenticeship: January 2, 2009

Devon Woods

Engineering - Heating & Ventilation

Hosted By: Rayners
Commenced Apprenticeship: November 15, 2004
Finished Apprenticeship: December 12, 2008

Simon Pope

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: December 13, 2004
Finished Apprenticeship: November 7, 2008

Chris Sigmund

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: January 16, 2006
Finished Apprenticeship: October 31, 2008

Josh Botting

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Edwards Engineering
Commenced Apprenticeship: August 1, 2005
Finished Apprenticeship: October 31, 2008

Jason Payne

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: King Engineering
Commenced Apprenticeship: August 15, 2005
Finished Apprenticeship: October 24, 2008

Blair McKenzie

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2004
Finished Apprenticeship: October 3, 2008

Tony Jackson

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2006
Finished Apprenticeship: September 19, 2008

Shannon Black

Bricklaying

Hosted By: Adrian Van Uden Bricklayer
Commenced Apprenticeship: May 30, 2005
Finished Apprenticeship: September 12, 2008

Leigh McGearty

Electrical Engineering

Hosted By: Alliance Lorneville
Commenced Apprenticeship: August 24, 2004
Finished Apprenticeship: August 22, 2008

Adam Darragh

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Dougs Engineering
Commenced Apprenticeship: February 2, 2005
Finished Apprenticeship: August 8, 2008

Gareth Robinson

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: September 26, 2005
Finished Apprenticeship: August 8, 2008

Brenda Anderson

Floor & Wall Tiling

Hosted By: Tile Centre
Commenced Apprenticeship: March 5, 2007
Finished Apprenticeship: August 1, 2008

Matt Meijers

Electrical Engineering

Hosted By: Munro Electrical
Commenced Apprenticeship: September 26, 2005
Finished Apprenticeship: June 6, 2008

Rhiannon Evans

Printing - Graphic Communications

Hosted By: McDowall Print
Commenced Apprenticeship: April 4, 2005
Finished Apprenticeship: May 18, 2008

Jonathan Daintith

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Port Maintenance
Commenced Apprenticeship: March 30, 2005
Finished Apprenticeship: May 9, 2008

Glenn Erskine

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: May 16, 2005
Finished Apprenticeship: May 9, 2008

Josh Jeffcoat

Floor & Wall Tiling

Hosted By: Tile Centre
Commenced Apprenticeship: September 4, 2006
Finished Apprenticeship: May 2, 2008

Mark Thompson

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2004
Finished Apprenticeship: March 14, 2008

Larry Baxter

Electrical Engineering

Hosted By: Adamson Electrical
Commenced Apprenticeship: August 1, 2005
Finished Apprenticeship: March 14, 2008

Greg Smith

Floor & Wall Tiling

Hosted By: Tile Centre
Commenced Apprenticeship: June 5, 2007
Finished Apprenticeship: March 7, 2008

Mark Cournane

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: January 26, 2004
Finished Apprenticeship: February 15, 2008

Matthew McDonald

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 1, 2004
Finished Apprenticeship: February 15, 2008

Joseph Hutchings

Electrical Engineering

Hosted By: Munro Electrical
Commenced Apprenticeship: June 21, 2004
Finished Apprenticeship: February 15, 2008

Matthew Malcolm

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: February 1, 2008

Jeff West

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: November 13, 2003
Finished Apprenticeship: January 11, 2008

Steve Russell

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: January 4, 2008

Jeremy Lennon

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: January 4, 2008

Scott Ramsay

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Alliance Mataura
Commenced Apprenticeship: November 22, 2004
Finished Apprenticeship: December 14, 2007

Ryan Harvey

Engineering - Machine & Toolmaking

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: April 1, 2004
Finished Apprenticeship: December 14, 2007

Brad Cross

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Graham Engineering
Commenced Apprenticeship: March 9, 2004
Finished Apprenticeship: December 14, 2007

Brad Shaw

Carpentry

Hosted By: Hamish Broomfield Building
Commenced Apprenticeship: March 8, 2004
Finished Apprenticeship: November 1, 2007

Brendan Crawford

Plumbing & Drainlaying

Hosted By: Frank Quinn
Commenced Apprenticeship: September 22, 2003
Finished Apprenticeship: October 16, 2007

Selwyn McEwan

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: August 17, 2007

Dave Sutton

Electrical Engineering

Hosted By: Ian Sinclair Electrician
Commenced Apprenticeship: August 17, 2006
Finished Apprenticeship: July 27, 2007

Gareth Edlin

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: September 1, 2003
Finished Apprenticeship: July 27, 2007

Karl List

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: November 22, 2004
Finished Apprenticeship: July 6, 2007

Craig Hughes

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: February 3, 2003
Finished Apprenticeship: April 23, 2007

Kris Jones

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: February 16, 2004
Finished Apprenticeship: March 15, 2007

John Young

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Scott Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: March 25, 2004
Finished Apprenticeship: March 11, 2007

Geoff Anderson

Carpentry

Hosted By: Donaldson Construction
Commenced Apprenticeship: June 30, 2003
Finished Apprenticeship: February 23, 2007

Scott Ridder

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: February 14, 2007

Ben Leonard

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: November 10, 2003
Finished Apprenticeship: February 8, 2007

Shane Mulqueen

Automotive - Heavy Plant & Equipment

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 11, 2002
Finished Apprenticeship: January 22, 2007

Jacob van de Water

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Scott Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 16, 2003
Finished Apprenticeship: December 14, 2006

Todd Hamilton

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: November 24, 2003
Finished Apprenticeship: November 17, 2006

Kieran Murphy

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: July 7, 2003
Finished Apprenticeship: November 10, 2006

Matthew Dickie

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Alliance Mataura
Commenced Apprenticeship: January 13, 2003
Finished Apprenticeship: September 28, 2006

Tala Masina

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: March 31, 2003
Finished Apprenticeship: September 27, 2006

Kieran Roberts

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: December 16, 2002
Finished Apprenticeship: August 18, 2006

Matthew Cole

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 11, 2002
Finished Apprenticeship: August 15, 2006

Hamish Allan

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: December 16, 2002
Finished Apprenticeship: June 15, 2006

Blair Falconer

Electrical Engineering

Hosted By: Blue Mountain Lumber
Commenced Apprenticeship: November 18, 2002
Finished Apprenticeship: May 10, 2006

Stephen Cubitt

Electrical Engineering

Hosted By: Adamson Electrical & Security
Commenced Apprenticeship: May 16, 2002
Finished Apprenticeship: April 28, 2006

Michael Crack

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: December 3, 2001
Finished Apprenticeship: March 3, 2006

Karl Auckram

Floor & Wall Tiling

Hosted By: The Tile Centre
Commenced Apprenticeship: November 3, 2003
Finished Apprenticeship: March 3, 2006

Haedyn Crooks

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Transport Engineering
Commenced Apprenticeship: May 24, 2004
Finished Apprenticeship: February 24, 2006

Michael Kortright

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: McNaught Engineering
Commenced Apprenticeship: November 4, 2002
Finished Apprenticeship: February 17, 2006

Damian Soper

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Scott Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: August 30, 2001
Finished Apprenticeship: January 13, 2006

Joseph McDowall

Printing - Sheetfed Offset

Hosted By: McDowall Print
Commenced Apprenticeship: September 30, 2002
Finished Apprenticeship: January 13, 2006

Steven McKenzie

Electrical Engineering

Hosted By: Industrial Power & Control
Commenced Apprenticeship: September 11, 2002
Finished Apprenticeship: December 2, 2005

Aaron Nicolson

Electrical Engineering

Hosted By: Industrial Power & Control
Commenced Apprenticeship: November 12, 2001
Finished Apprenticeship: October 21, 2005

Tim Sandford

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Blue Mountain Lumber
Commenced Apprenticeship: February 10, 2003
Finished Apprenticeship: October 18, 2005

Matthew Wallis

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E - Type Engineering
Commenced Apprenticeship: July 1, 2002
Finished Apprenticeship: October 7, 2005

Paul Duston

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: May 19, 2003
Finished Apprenticeship: October 5, 2005

Greg Brown

Engineering - Machine & Toolmaking

Hosted By: McLeay Precision
Commenced Apprenticeship: June 4, 2002
Finished Apprenticeship: September 9, 2005

Michael King

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: McMaster Engineering
Commenced Apprenticeship: March 25, 2002
Finished Apprenticeship: September 2, 2005

Damion Goodall

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Donald Engineering
Commenced Apprenticeship: January 7, 2002
Finished Apprenticeship: July 29, 2005

Bryce McVicar

Electrical Engineering

Hosted By: Rayonier
Commenced Apprenticeship: November 1, 2002
Finished Apprenticeship: July 15, 2005

Ryan McMaster

Carpentry

Hosted By: King & Campbell Builders
Commenced Apprenticeship: January 14, 2002
Finished Apprenticeship: April 29, 2005

Craig McKenzie

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Rayners 4 Seasons
Commenced Apprenticeship: January 7, 2002
Finished Apprenticeship: April 15, 2005

William Shaw

Electrical Engineering

Hosted By: Alliance Lorneville
Commenced Apprenticeship: July 1, 2002
Finished Apprenticeship: April 8, 2005

Robert Dalziel

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Transport Engineering
Commenced Apprenticeship: January 7, 2002
Finished Apprenticeship: April 8, 2005

Hunter Kingsford-Smith

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Sheet Metalcraft
Commenced Apprenticeship: January 7, 2002
Finished Apprenticeship: April 8, 2005

Ben Evans

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: February 11, 2002
Finished Apprenticeship: March 25, 2005

Jeff Mitchell

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: June 19, 2001
Finished Apprenticeship: March 18, 2005

John Laughton

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Sheet Metalcraft
Commenced Apprenticeship: January 8, 2001
Finished Apprenticeship: March 11, 2005

Jared Parker

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: December 17, 2001
Finished Apprenticeship: February 18, 2005

Regan McLeod

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Invercargill Engineering
Commenced Apprenticeship: January 28, 2002
Finished Apprenticeship: February 18, 2005

Scott Henderson

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: November 12, 2001
Finished Apprenticeship: January 7, 2005

Simon Eade

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Malcolm Officer Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: February 21, 2000
Finished Apprenticeship: December 10, 2004

Gary Robertson

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: June 20, 2001
Finished Apprenticeship: December 3, 2004

Ross Aitken

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: February 1, 2001
Finished Apprenticeship: November 26, 2004

Ben Sutton

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Keen View
Commenced Apprenticeship: June 20, 2001
Finished Apprenticeship: October 22, 2004

Chris Owen

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: February 1, 2001
Finished Apprenticeship: October 22, 2004

Andrew Mahon

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: January 7, 2002
Finished Apprenticeship: October 8, 2004

Gary Steentjes

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: May 7, 2001
Finished Apprenticeship: July 2, 2004

Daryl Wilson

Panelbeating

Hosted By: Parkside Panels
Commenced Apprenticeship: April 23, 2001
Finished Apprenticeship: May 28, 2004

Shane Simpson

Printing

Hosted By: Sycamore Print
Commenced Apprenticeship: May 30, 2001
Finished Apprenticeship: April 23, 2004

Greg Kennedy

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: February 12, 2001
Finished Apprenticeship: April 16, 2004

Martin Black

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 27, 2000
Finished Apprenticeship: April 8, 2004

Eli Barnes

Engineering - Machine & Toolmaking

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 13, 2000
Finished Apprenticeship: April 8, 2004

Bruce Shaw

Roofing

Hosted By: Marshall Industries
Commenced Apprenticeship: December 3, 2001
Finished Apprenticeship: March 26, 2004

Rayon MacKenzie

Engineering - Light Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: July 3, 2000
Finished Apprenticeship: January 30, 2004

James Green

Printing

Hosted By: Craig Printing
Commenced Apprenticeship: July 24, 2000
Finished Apprenticeship: January 2, 2004

Michael Arnold

Electrical Engineering

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 13, 2000
Finished Apprenticeship: December 5, 2003

Rhys Burdon

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Crown Sheetmetal
Commenced Apprenticeship: January 8, 2001
Finished Apprenticeship: November 7, 2003

Colin Magee

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: January 8, 2001
Finished Apprenticeship: September 5, 2003

Nathan Leggett

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Beck Engineering
Commenced Apprenticeship: May 1, 2000
Finished Apprenticeship: June 20, 2003

Stephen Ingram

Engineering - Heavy Fabrication

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: August 21, 2000
Finished Apprenticeship: June 20, 2003

Tim Harris

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: June 6, 2000
Finished Apprenticeship: April 4, 2003

Brodie Cunningham

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 13, 2000
Finished Apprenticeship: March 21, 2003

Joshua McCarthy

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: NZAS
Commenced Apprenticeship: March 13, 2000
Finished Apprenticeship: December 20, 2002

Garth Dowling

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Wilson Bros
Commenced Apprenticeship: February 21, 2000
Finished Apprenticeship: December 6, 2002

Bevan Jones

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Dougs Engineering
Commenced Apprenticeship: July 3, 2000
Finished Apprenticeship: December 6, 2002

Dale Brook

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Alltec Engineering
Commenced Apprenticeship: May 1, 2000
Finished Apprenticeship: October 25, 2002

Anthony Bradley

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: E-Type Engineering
Commenced Apprenticeship: July 24, 2000
Finished Apprenticeship: October 25, 2002

Wade Bradley

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Geo Wilsons
Commenced Apprenticeship: May 1, 2000
Finished Apprenticeship: July 21, 2002

Troy Boniface

Engineering - Maintenance & Diagnostics

Hosted By: Southland Hydraulics
Commenced Apprenticeship: February 21, 2000
Finished Apprenticeship: May 3, 2002